2010. január 30., szombat

Tepertőkrém

Egy újabb gyerekkori mumus. Szimplán csak teáskrémnek neveztem, ugyanis egy harapást majd' fél bögre tea kísért, hogy le tudjam nyelni. :D 
Eszembe sem jutott soha, hogy megkíséreljem elkészíteni, mígnem a párom valamikor december közepén kitalálta, hogy az itthon elfekvő maradék töpörtyű/tepertő ebben a formában szülessen újjá. Hát várt rá egy ideig. :P Anno én segítettem anyumnak, így kivételesen még emlékeztem is, mik kerültek bele, de azért megerősítésért felhívtam. Őszinte döbbenettel a hangjában kérdezte: "Miért? AZT akarsz csinálni?" Azt bizony.


AZ úgy készül, hogy ledaráljuk a hozzávalókat. Nálam itt változott a módszer, ugyanis a 20 dekányi töpörtyű kedvéért én bizony elő nem vettem a dögnehéz, hagyományos húsdarálót. Jött a késes robot, ami nem éppen csúcsminőség, így egy idő után felváltotta a botmixer. A pépes tepertőhöz került némi héjában főtt, majd meghámozott burgonya, főtt tojás, hagyma, fokhagyma, és fűszerek. A legvégén apróra vágtam még egy főtt tojást, és beleforgattam a kész krémbe.
A botmixer jót tett neki, habosabb, krémesebb állaga lett, mint a darált változatnak. Emellett határozottan jót tett az is, hogy saját ízlésem szerint készítettem - így kevésbé zsíros lett a végeredmény, ami legnagyobb döbbenetemre: ízlett. Annyira, hogy a friss, még langyos Graham kenyérből 3,5 szeletet kentem és ettem meg. Friss paprikával, uborkával, lila hagymával. :)
Vacsorára. :(


Hozzávalók: 20 dkg tepertő, 2 kisebb vagy 1 nagy héjában főtt burgonya, 1+1 keményre főtt tojás, 1 kis fej hagyma, 2-3 nagyobb gerezd fokhagyma (vagy fokhagymakrém), ízlés szerint mustár (nálam kb. 4 evőkanál), ketchup (kb. 2 evőkanál), só és őrölt bors.
Ízlés szerint lehet fokhagymásabbra, pikánsabbra fűszerezni, illetve sokan nem tesznek bele krumplit, de én ki nem hagynám belőle... :))
Tovább olvasom...

2010. január 29., péntek

Gépi Graham kenyér

Ritkán sütök kenyérsütő gépben, de olykor igazán hasznos - pl. amikor reggel friss, meleg kenyérillatra ébrednék :))) vagy egész egyszerűen csak nincs kedvem a kelő-sülő tésztára figyelni. Mindig kicsit béna, féloldalas kenyerek sülnek a gépemben (betekintő ablak :P), viszont ez az ízén nem változtat.


Erre a Graham kenyérre kétféle változatom van, készítem öregtésztával, vagy anélkül. Mindkettővel egyformán finom, puha, szaftos, ropogós héjú kenyeret kapok eredményül. Általában normál programon, közepes vagy sötét színűre sütöm. Ha nem felejtem el, akkor az első "ejtés" alkalmával kiveszem a lapátokat, a tésztát kicsit átgyúrom, megformázom, majd visszateszem a gépbe a program végéig.


Hozzávalók: (az üstbe helyezés sorrendjében) 3,5 dl víz, 2 evőkanál olaj, 2 teáskanál só, 1 teáskanál (nád)cukor, csipet aszkorbinsav (1 evőkanál ecet), 1 mokkáskanál sikér,
továbbá...
...öregtésztával:
20 dkg BL80, 30 dkg Graham liszt, 5 dkg burgonyapehely, 15 gr élesztő, 10 dkg öregtészta;
...öregtészta nélkül: 25 dkg BL80, 25 dkg Graham liszt, 5 dkg burgonyapehely, 20 gr élesztő.
Az öregtészta leírása ennél a receptnél.
Tovább olvasom...

2010. január 28., csütörtök

Egyszerű ribizlis kocka

Margit2 sütött néhány napja nagyon guszta meggyes lepényt, le is csaptam a receptre. Némi gondom persze akadt, mert ugye miért ne fogyott volna már ki a fagyasztóból a meggy (...), helyette azonban van ribizli, bőségesen. :)) Kisebb adagban készítettem, ugyanis nem volt elég tejfölöm itthon, bár Margitka felajánlotta a tejszínt kiváltási lehetőségként, de a hétvégi franciásított krémes alkalmával azt is elfogyasztottam.
...üres a hűtő, ilyenkor kell(ene) kocsonyát főzni... :D


A tésztához tojást habosítottam cukorral, majd belekevertem a tejföl felét, hozzádolgoztam a sütőporral elkevert lisztet, és végül a tejföl másik felét is. Margarinnal kikent tepsibe egyengettem (a lisztezés kimaradt, mostanában annyit bénázom, hogy jobb lenne elkerülnöm a konyhát - és minden mást is), a tetejére fagyasztott ribizlit szórtam. 200 °C-on kb. 30 percig sütöttem.
Nagyon finom, puha, szaftos tésztájú süteményt kaptam eredményül, biztosan megsütöm még - majd szezonban meggyel is. ;)
Puszi a receptért Margit! :*


Hozzávalók: 3 egész tojás, 25 dkg cukor (10 dkg nádcukor+15 dkg vaníliás cukor), 2x1,5 dl tejföl, 30 dkg finomliszt, 1 sütőpor, 20 dkg fagyasztott ribizli (a mennyiség természetesen igény/tepsiméret szerint változhat).

---

A receptet Andi gluténmentesen készítette el. Itt megnézheted az ő változatát is.
Tovább olvasom...

2010. január 27., szerda

Sárgaborsó főzelék

Tipikus menzás mumus étel, ennek megfelelően gyerekként utáltam. Nem is tudom már, mégis miért jutott eszembe először megfőzni, de én magam lepődtem meg a leginkább azon, hogy a végeredmény ízlett. Nem sűrűn, de rendszeresen elkészítem, ilyenkor kifejezetten jól esik. :)


A sárgaborsót megmosom, bő vízben beáztatom egy éjszakára. Másnap újra megmosom, és felöntöm annyi vízzel, ami 1-2 ujjnyira ellepi. Sózom, babérlevelet és fokhagymát teszek hozzá és addig főzöm, míg a borsó megpuhul. Ekkor a babérleveleket kidobom, a többit botmixerrel pépesítem. Kevés vízben elkeverek egy kis keményítőt, hozzákeverek 2-3 evőkanálnyi tejfölt, és ezzel habarom be a főzeléket. Ha szükséges, még sózom, kevés őrölt borsot adok hozzá, majd éppen csak felforralom.
Most pirított baconnel tálaltam, de finom fasírozottal, sült oldalassal...


Hozzávalók: 30 dkg sárgaborsó, 2 db babérlevél, 2-3 nagyobb gerezd fokhagyma (ízlés szerint lehet több is), 2-3 evőkanál tejföl, 1 púpos teáskanál keményítő, só, bors.
Tovább olvasom...

2010. január 23., szombat

Táskakérdés

Andi (a cuki ;))) ) volt kíváncsi a táskám tartalmára. Hááát... Eddig titkoltam, de ha válaszolok, fel kell fednem, hogy én bizony antinő vagyok. Így egyszerűen.
Jelenleg egy hátizsákom van. Slussz-passz. Ezt is úgy "örököltem" a férjemtől, és ezt sem használom, csak ha nagy ritkán "hosszabb" útra megyek. Néha ha nagyon muszáj, előkotrok egy retikült (így hívják/írják, vagy ez a kifejezés már csak holt nyelveken létezik?), ami általában a gardróbban lakik és már vagy 6-7 éves lehet. Felesleges erőfeszítés, azzal sem sikerül álcáznom magam. :D



Előkotortam... Hátitatyó (egyébként Smith, fekete) első zseb:
  • 1 pár piros bébikesztyű, egy ujjas
  • 1 pár piros gumitapacsos talpú benti zokni, oldalán rózsaszín macival - óvodás méret
  • kb. 10 db beledobált papír zsebkendő
(Itt beszúrnám, hogy pillanatnyilag a párom a fejét fogva röhög rajtam...)

Hátitatyó nagy rekesz:
  • jééé, megvan a fekete sapim és kesztyűm! :D
  • sebtapasz
  • fél csomag Zewa kamillás zsepi
  • 1 db eldobható pelenkázó alátét
  • kb. fél csomag eldobható előke
  • 3 db eldobható pelenka
  • 1 popsikrém (Nívea, nem használjuk)
  • 1 "Nózi" (jééé, megvan a Nózim! :D)
  • 2 db kék hajgumi
Hmm, kifogyott a popsitörlő...
Na hát ennyi. Ha ezzel indulok el itthonról, olykor még belekerül a pénztárcám, sőt néha még az irataim is. Csatlakozik a kulcscsomóm, a telefonom, esetleg váltás gyerekruha, egy kabala, egy csomag ropi, ilyesmi. Más nem is fér bele.
Vásárolni textil szatyrokkal járok, ilyenkor általában csak a pénztárca van nálam.
A gardróblakó kistáskámba zsebkendő, kulcscsomó, telefon szokik lakni, a tárcám már nem fér bele. Ellenben ha nagyon "kiteszek magamért", akkor egy szempillaspirál és egy szájfény is helyet talál. Esetleg szemceruza. Ez minden sminkem. Már ha ezt sminknek lehet nevezni. :DDD

Továbbadom...Vicának! :)
Tovább olvasom...

2010. január 21., csütörtök

Sütőtökös-pelyhes muffin

Már egy ideje kerülgetek néhány sütőtököt, végre tegnap "megszüntettem" az egyiket. A lányok most is szívesen elnassolták megsütve, egy kevésből pedig muffint sütöttem, amihez a sütőtökkenyér receptjét alakítottam át. Nem bántam meg a változtatást, így is nagyon finom lett.



Az eredeti recept felét vettem alapul, ez pontosan elég volt 12 db nagyobb méretű muffinhoz. A sült tök húsát egy kisebb tálba kapargattam, hozzácsorgattam az olajat és botmixerrel pépesítettem. Amikor teljesen pépessé vált, belemixeltem a tojásokat.
A száraz hozzávalókat egy másik tálban összekevertem, majd gyorsan összeforgattam a tökpürével, végül hozzákevertem a nagyobb darabokban hagyott (negyedek) diót és az apróra tördelt csokoládét is. Szilikonos muffinformában, 170 °C-ra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt (tűpróba) készre sütöttem őket.

Belekerült: kb. 35 dkg sült sütőtökbél (egészen pontosan 37 dkg volt), 1 dl olaj, 2 egész tojás, 15 dkg liszt (BL80-at használtam), 10 dkg zabpehely (finom szemű), 15 dkg cukor, 1-1 mokkáskanál szárított élesztő, szódabikarbóna és őrölt fahéj, csipet só, 10 dkg dió, 5 dkg csokoládé.
Tovább olvasom...

2010. január 18., hétfő

Zabpelyhes müzli

Már többször találkoztam házi készítésű müzlirecepttel a gasztroblogokon, legutóbb Mohánál, így a nála olvasottakból indultam ki. Nem vagyok kimondottan müzlirajongó, de vannak időszakok, amikor szívesen eszem, főleg ha finomat sikerül kifognom. Ez az lett. Nem túl édes, de nem is az a kifejezetten natúr változat, nekem pont megfelelő. :)


A sütőt előmelegítettem 170 °C-ra. A mézet és az olajat melegíteni kezdtem, majd belekevertem a zabpelyhet. Igyekeztem lehetőleg alaposan átforgatni, hogy a méz szépen körbevonja a pelyheket. Sütőpapírral bélelt tepsibe terítettem egyenletesen, majd 2-3 átkeveréssel, kb. 20 perc alatt a sütőben megpirítottam. A sütőből kivéve hagytam kihűlni - helyére mogyorót tettem, melyet további kb. 15 perc alatt, néhány átkeverés mellett megpirítottam.
A mogyorót lehéjaztam, 2-3 darabba vágtam a szemeket, a kihűlt mézes zabpehelyhez kevertem. A nagyobb aszalványokat félbe vágtam, ezeket is az előzőekhez adtam, végül fehércsoki lencséket kevertem hozzájuk.
Kb. 60 dkg kész müzlim lett, ennek a felét légmentesen zacskóba csomagoltam, a maradék a müzlis dobozomban landolt. A teszt jól sikerült, nem fog sokáig tartani és gondolatban már formálódnak a különböző ízű változatok. Reggelire, de nekem még könnyű ebédnek is tökéletes. :)

Belekerült: 1 dl (~130 g) méz (erdei vegyesméz), 0,5 dl (~40 g) olaj (semleges ízű), 25 dkg zabpehely, 20-25 dkg olajos mag, aszalvány, csoki, akármi... (nálam 5-5 dkg aszalt meggy, vörösáfonya, törökmogyoró és fehércsoki lencse).
Az eredeti receptért köszönet Mohának! :)
Tovább olvasom...

2010. január 17., vasárnap

Burgonyafőzelék

Nem mennek a főzelékek. Valahogy nem tudom őket sem ízben, sem állagban eltalálni, bár a család nem is nagyon bánja, kapnak helyette elég krémlevest. :D Ez a burgonyafőzelék viszont nagy kedvenc, ritkán készítem, de mindig sikerül. Bede Robitól láttam anno, az ő receptje alapján készítem és mondhatom: szuper!


A hagymát felaprítom, olaj és vaj keverékén megpárolom, majd megszórom őrölt pirospaprikával és felöntöm egy kevés vízzel. Ebbe az alapba teszem a kisebb kockákra vágott burgonyát, sózom, babérlevelet és szárított majoránnát adok hozzá és felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje. Amikor a krumpli megfőtt, kiveszem egy részét bőséges lével együtt, és botmixerrel pépesítem. Tejfölt keverek el benne és ezzel habarom-sűrítem a főzelékemet. Egy kevés mustárral ízesítem, majd felforralom.
Most maradék marhapörkölttel tálaltam, de önmagában vagy fasírttal (...) is nagyon finom. Az eredeti recept szerint friss majoránnával készül, ezt a főzés végén adom az ételhez - amikor éppen van itthon. :)

Hozzávalók: kb. 3/4 kg burgonya, 1 nagyobb vöröshagyma, ízlés szerint babérlevél (nálam 4 db), só, majoránna, fűszerpaprika, kb. 200 g tejföl, kevés mustár (elvileg 1 kávéskanál, nálam ennél több).
Tovább olvasom...

2010. január 16., szombat

Mini fánkok

Tavaly nyáron már feltettem a bevált fánkreceptemet, ez annak egy kicsit módosított változata, kisebb adagban. Sokan esküsznek arra, hogy a fánkba kell egy kis alkohol (rum, pálinka...) a tökéletes végeredményhez, hát most kipróbáltam. Velem van a baj, tudom, de én bizony semmi különbséget nem észleltem. :P Lehet, hogy nem részegítettem meg eléggé a tésztát?


A munkafolyamatok ugyanúgy alakultak, mint már korábban leírtam, ugyanarra az állagra törekedtem. Annyiban módosult a korábbiakhoz képest, hogy most nem a szokásos 8 cm-es, hanem egy kisebb, 5,5 cm átmérőjű kiszúróval dolgoztam. A tésztát kb. ujjnyira nyújtva ebből az adagból így pontosan 37 db fánkom született. Sütésnél kicsit rosszabb volt vele dolgozni, mert a töltésre szántak szinte gombócra fújták magukat :D, viszont a méret sokkal gyermekbarátibb, mint az eredeti változat.


A hagyományos fánkok közepét ujjal összenyomtam, a töltötteket nem. Ez utóbbiakat közvetlenül a sütés után, a krémet fánktöltő csővel felszerelt habzsákból adagolva töltöttem meg. A feladat egyszerűnek mondható, a csővel a fánk oldalát átlyukasztom, majd körkörös mozdulatokkal, a zsákot folyamatosan nyomva ízlés szerinti mennyiségű krémet juttatok a fánk belsejébe. Bármilyen, kicsit hígabb állagú főzött krémmel/pudinggal megtölthető, én most a fiúk kedvéért Baileys-es mogyorókrémet főztem ki ehhez.


Hozzávalók kb. 35-40 db mini fánkhoz: 3 dl tej, 5 dkg (nád)cukor, 2 egész tojás, 5 dkg vaj, csipet só, 55-56 dkg sima liszt, 2 dkg élesztő, 0,3 dl rum/pálinka...
Tovább olvasom...

Baileys-es mogyorókrém

Fánktölteléknek készült, de módosításokkal tortakrémnek is el tudom képzelni - gyanús, hogy hamarosan nem csak elképzelnem kell. :))


Elsőként a mogyorót sütőben kissé megpirítottam (180-190 °C), majd kihűtöttem, a héjakat eltávolítottam és a mogyorószemeket megőröltem. Én erre alkalmas eszköz híján kávédarálóban, de ezt nem feltétlenül ajánlom... :D


A cukrokat összekevertem, majd egy kevés vízzel karamellt készítettem. Amikor a karamell elérte a nekem tetsző színt, felöntöttem tejszínnel, hozzáadtam egy kis vanília eszenciát és egy kevés sót. Sűrűn megkeverve megolvasztottam a karamellt a tejszínben. Amíg ez készült, a tejben elkevertem a keményítőt és a tojássárgákat, majd hozzákevertem a már egynemű tejszínes karamellhez. Lassú tűzön folyamatosan kevergetve besűrítettem, és amikor kész lett, hozzákevertem a megőrölt pirított mogyorót. Néha átkeverve hűtöttem, de még langyosan apránként hozzákevertem a Baileyst. Kihűlt állapotban töltöttem a fánkokba.

töltelék... :)

Belekerült:
8 dkg házi vaníliás cukor, 5 dkg nádcukor, 20 ml víz, 2 dl tejszín, 1 teáskanál vanília eszencia, kevés só, 1 dl tej, 25 gr étkezési keményítő, 2 tojás sárgája, 10 dkg pirított (héj nélküli) török mogyoró, 1 dl Baileys.
Tovább olvasom...

2010. január 13., szerda

Egyszerű brokkoli krémleves

Talán már írtam korábban, hogy a lányom nagyon leveses. Különösen a krémleveseket szereti (talán mert nem látja, mi van benne :P), egyszerű betéttel, mint pl. pirítós, vagy reszelt sajt. Most éppen a brokkolira esett a választásunk, mirelitből, egy kis tejszínnel, ripsz-ropsz. :)


Egy közepes méretű, apróra vágott vöröshagymát, egy gerezd fokhagymával együtt megdinszteltem (ezt kicsit később tettem hozzá, hogy ne égjen meg), végül hozzáadtam egy csomag brokkolit. Felöntöttem vízzel, sóval, borssal és ételízesítővel ízesítettem. Amikor a brokkoli megpuhult, botmixerrel pépesítettem, és a levest keményítővel elkevert tejszínnel sűrítettem. A végén még utána ízesítettem, és egy csipetnyi szárított petrezselyemzöldet és lestyánt adtam hozzá. Füstölt sajttal megszórva tálaltam.

Hozzávalók: 1 közepes fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, kevés olaj+2 dkg vaj, 1 csomag (450 g) mirelit brokkoli, kb. 1-1,2 l víz, só, bors, 2 teáskanálnyi ételízesítő (vega-mix, sómentes), 2 dl tejszín, 2 csapott evőkanál étkezési keményítő, szárított petrezselyemzöld, lestyán.
Tovább olvasom...

2010. január 11., hétfő

Szűz baconben

Az egyik kedvencem: gyorsan elkészíthető és sosem okoz csalódást, pedig egyszerűbb húsételt nem sokat lehetne készíteni. Semmi macera nincsen vele, semmi extra fűszer, mégis többször el lehet sütni, mert mindenki szívesen eszi.


Mindig a körettel kezdem, általában "sima", olykor fetás-olívabogyós krumplipürével. Míg a köret készül, a hússal is végzek. Alapesetben 2 átlagos méretű szűzből készítem, ez kb. egy négyfős családnak elég. A húst lehártyázom, majd a bacon vastagságától függően egyforma, kb. 4-5 cm-es darabokra vágom. A szűz vékonyodó végét dupla hosszúra hagyom, és félbe hajtom, a hajtásnál kis bevágással igazítom a többihez hasonlóra. A darabokat egy-egy baconszelettel tekerem körbe (a vágási felület marad szabadon), hústűvel/fogvájóval rögzítem, majd az egyik csupasz oldalukat sózom, borsozom.


Olajat hevítek serpenyőben, ebbe helyezem a húsokat, sózott oldalukkal lefelé. Hirtelen pirosra sütöm őket, időközben a tetejüket is ízesítem. Amikor az érmék megpirulnak, megfordítom őket és a másik oldalukra is kérget sütök.


Nekem nincs sütőben használható serpenyőm, így a félkész korongokat egy kis tepsibe rakosgatom, rájuk locsolom a pirításhoz használt olajat és kb. 200 °C-ra előmelegített sütőben készre sütöm őket. A sütési idő függ a szűz átmérőjétől, a darabok vastagságától, nekem most kb. 15 percig voltak bent. Fontos, hogy ne szárítsuk ki a húst, különben élvezhetetlen lesz!
Amíg a hús sül, befejezem a köretet. Most a maradék bacont csíkokra vágva megpirítottam, tálaláskor ezzel szórtam meg a pürét. Savanyúságot kínáltam mellé. 

Hozzávalók: 2 normál szűz (kb. 80-90 dkg), 25-30 dkg szeletelt bacon, só, bors, olíva- és napraforgóolaj keveréke. A hús ízesítését természetesen lehet variálni.
Tovább olvasom...

2010. január 10., vasárnap

Hamis tiramisu

Gondolom ha nem hagyományosan van elkészítve, akkor merész dolog a hasonló próbálkozásokat tiramisunak hívni, de most tekintsünk el ettől. Amióta babázom, nem eszem nyers tojást, így ha tudom, valamilyen módon mégis hőkezelem, ha nem, akkor kihagyom a receptből.
Nővéreméknél "pótszilvesztereztünk" és hozzájuk készült a nyerstojás-mentes tiramisu. Kevés munkával készülő finom desszert, ami teljesíti szerény elvárásainkat: miszerint nem száraz és általában mindenki szereti.



Alapja kakaós piskótalap. Ehhez használhatja mindenki a saját bevált receptjét, szerintem érdemes kicsit tömörebb lapot sütni, úgy szebben lehet szeletelni. Megsütöttem, kihűtöttem, majd visszatettem a tepsibe. Kávét főztem, tejjel, rummal, vanília eszenciával ízesítettem. A mascarponét kikevertem kávéval, házi vaníliás cukorral, majd vaníliás cukorral és zselatin fix-szel felvert tejszínhabbal lazítottam.
A kakaós lapot kissé meglocsoltam az alkoholos-tejes kávéval (én nem áztattam el, de ez opcionális), erre rásimítottam a krém felét. Babapiskótát merítettem a maradék kávéba (éppen csak, különben szétázik), ezzel raktam ki a krémet, végül a maradék krémet rásimítottam. Tálalásig hűtőben pihent.
Kockákra vágva, ét kakaóporral meghintve 3-4 óra elteltével már tálalható is, de másnap még finomabb. A képen látszik, milyen arányú a krém és a piskóta, nekünk ez így tökéletesen megfelelt, nem lett sem száraz, sem túlzottan habos-krémes, szépen szeletelhető. Természetesen ha valaki krémesebben szereti, növelhető a mennyisége.

Belekerültek (tepsiméret kb. 25x35 cm)...
...a piskótába:
5 tojás, 3 evőkanál étkezési keményítő, 7 evőkanál liszt, 10 evőkanál porcukor, 5 evőkanál víz, 1,5 evőkanál kakaópor;
...a krémbe: 50 dkg mascarpone, 5 evőkanál kávé, 5 dl tejszín, 5 evőkanál házi vaníliás cukor, 1 csomag zselatin fix;
...a kávéhoz: 3 dl kávé, 1,5 dl tej, 0,3 dl rum, 1 evőkanál vanília eszencia;
...20 db kész babapiskóta.
Tovább olvasom...

2010. január 8., péntek

Kreatív blogger



Az elismerést most is Kiskuktától kaptam, köszönöm szépen! :))
Nem fogok eleget tenni a vele járó "követelményeknek", mert már körbejárt egyszer a díj, de egy gondolatban természetesen megosztom: Andival, és Andival :), Bellyvel, Katával, Mohával, Notburgával, Szepykével, Trinityvel, Yasmine-nal, ...
Tovább olvasom...

2010. január 7., csütörtök

Káposztás kelt

A nagyi keltje. Ő ezt dagasztotta be - legjobb tudomásom szerint - mindig, minden keltjéhez. Finom, nem kalácsos, nem kenyeres, valahogy más. Olyan nagyis. Nekem legalábbis.
Az alap 1 kg liszt. Ez a minimum, ami alatt nem állok neki - általában 1,5-2 kg lisztből készítem. Igen, munkás, mert ezt a mennyiséget egyik gépem sem dagasztja be, én is csak nehezen, nyögve-nyelősen. Nem is sűrűn sütöm... :D Most a minimum készült, amilyen régen dagasztottam utoljára kézzel, ez is bőven sok volt...


Az első mozzanat a káposzta megtisztítása, négybe vágása volt, majd ezután átadtam (nagyvonalúan :D) a terepet a páromnak és "hagytam", hogy ő reszelje le. Ezután a lereszelt káposztát lesóztam, állni hagytam.
Míg a káposzta reszelődött, az élesztőt egy kevés cukorral elkevert langyos tejben futtattam fel - a tetejére lisztet szórtam, hogy legyen miben megkapaszkodnia az élesztőnek. Amikor megkelt, beleütöttem a tojássárgákat, hozzáadtam a zsírt, olajat, majd sűrű ragacsos tésztává dolgoztam a liszttel. Ez amolyan "érzéssel lyányom" játék - most lemértem a kb. mennyiségeket a recept kedvéért, de ettől el lehet térni a hozzávalók minőségének függvényében. A ragadós masszát olajos kézzel dagasztottam ki, egészen addig, amíg hólyagos nem lett a tészta, ekkor lefedtem, majd fél óra múlva kissé átdagasztottam. Ezután hagytam kelni, duplájára.


A dagasztás végeztével már eleget állt a káposztám, alaposan kinyomkodtam a levétől, majd olajon megdinszteltem. Borssal, kevés köménnyel ízesítettem. Amikor készen lett, átszedtem egy nagy tálba és néha átkeverve kihűtöttem. (A káposzta természetesen elkészülhet előző nap is...)
A megkelt tésztát általában kétfelé szedem, most azonban 3 gombócot formáztam belőle, egyenként 60 dkg felett volt a súlyuk. Újra duplájára kelesztettem őket.


Kelt tekercs: amikor a gombócok megkeltek, kettőt vékony (5-7 mm) téglalappá nyújtottam, a tetejüket vastagon terítettem káposztával, majd háromba hajtottam őket. Hajtással lefelé sütőpapírral bélelt (eredetileg kiolajozott) tepsibe kerültek és újra kelni hagytam őket - kb. fél órán át. A kelesztési idő vége felé előmelegítettem a sütőt 170-180 °C-ra, majd a rudakat lekentem olajjal és tojásfehérjével és a sütőbe toltam a tepsit. Kb. 40-45 percig sültek, míg a tetejük kellemesen pirulós lett.

Kapusznyika (káposztás táska): a harmadik gombócot kb. kisujjnyi vastagra nyújtottam és kb. 8 cm-es korongokat szaggattam belőle, ezeket aztán még vékonyabbra nyújtottam. A kinyújtott tésztakorong egyik felébe káposztát tettem, a másik felét ráhajtottam, széleit lenyomkodtam. A "táskákat" tepsibe tettem, kb. fél óráig kelni hagytam, majd olajjal és fehérjével lekentem, végül villával megszurkáltam őket. Ezeket is pirulósra sütöttem. Nekem 16 kapusznyikám lett ebből az adagból, de ez méretfüggő, lehet 2x ekkorára is készíteni őket. A tetejüket általában tojássárgával vagy felvert egész tojással kenik meg, úgy szép fényes lesz, de én a mamám módszerénél szoktam maradni.


Hozzávalók...
...a tésztához:
50 dkg rétesliszt, 50 dkg finomliszt + kevés a nyújtáshoz, 5 dkg élesztő, 3 tojás sárgája, 1-2 evőkanál cukor, 1 csapott evőkanál só, 5,5-6 dl langyos tej, 5-6 dkg zsír, 4-5 dkg olaj + további 2-3 evőkanálnyi olaj a dagasztáshoz (zsír helyett is mehet az olaj, a mamám is úgy csinálta, de némi zsírral puhább marad másnap is - már' ha marad belőle...);
...a töltelékhez: olaj, kb. 2,5 kg reszelt fejeskáposzta, só, őrölt bors, őrölt kömény;
...a tetejére: olaj, 1 tojásfehérje.
Tovább olvasom...

2010. január 6., szerda

Hagymás tört burgonya

Egyszerű és mégis remek köret. Elsősorban sültekhez szoktam kínálni, most a szilveszteri karaj mellé került újra elő. Pontos arányok nincsenek, ízlés szerint kerülhet a hagyma a krumplihoz, én most 5 nagyobb burgonyát és 2 nagy fej vöröshagymát használtam hozzá.



A krumplit meghámoztam, kockákra vágtam és sós vízben puhára főztem. Közben a hagymát is megtisztítottam, közepes kockákra aprítottam, majd zsíron megdinszteltem és kissé meg is pirítottam. A megfőtt krumplit leszűrtem, krumplinyomóval alaposan összetörtem és a hagyma javát a dinszteléshez használt zsírral együtt hozzákevertem. A maradék hagymát a tetejére tettem.
A zsírtól krémes, puha köretem lesz, nem szoktam sok zsírt adni hozzá, de nem is sajnálom kimondottan belőle, mert akkor száraz lesz a köret.

Hozzávalók: burgonya, vöröshagyma, zsír és só.
Tovább olvasom...

2010. január 5., kedd

Krémsajtos-diós pogácsa

Nagyon jó kis nass! Kint felejtettük a konyhapulton éjszakára, nem takartuk/zacskóztuk be, másnap mégis ugyanolyan finom és puha volt, mint frissen. Annyira bejött, hogy szerintem mostantól ezzel a tésztával sül a pogi nálunk, bár valószínűleg zömmel dió nélkül, ugyanis kiderült, hogy a lányom csak a nyers diót szereti.
Yasmine-nál (köszi! ;) ) fedeztem fel a receptet, majd belekukkantva az előzményekbe úgy döntöttem, hogy az ő adagját felezem.


Langyos tejben felfuttattam az élesztőt. Míg kelt, kimértem mindent, elmorzsoltam a vajat a lisztben, végül az összes hozzávalót belegyúrtam. A tésztát szobahőmérsékleten pihentettem kb. egy órán át, ezalatt nem kelt duplájára, de már szépen dolgozott az élesztő. Lisztezett munkalapon kb. ujjnyi vastagra nyújtottam, kiszaggattam, majd a korongokat sütőpapíros tepsibe helyeztem. Elég helytakarékosak, mert sütés közben nem terültek, csak felfelé nőttek. :) Rövid pihentetés után a tetejüket lekentem egy felvert tojással, és fél diókat ültettem rájuk. Előmelegített sütőben kb. 200 °C-on pirosra sütöttem a pogácsákat.

Hozzávalók kb. 2 közepes méretű tepsihez: 25 dkg liszt, 12 dkg vaj, 10 dkg ömlesztett sajt (eredetileg házi krémsajt, de ez kiment a szita agyamból, így sima "kemping" sajt lett belőle), 1 tojássárgája, 2 csapott teáskanál só, 1,5 dkg élesztő, 0,5 dl tej, 1 kockacukor, + 1 felvert tojás és dióbél a tetejére.
Tovább olvasom...

2010. január 2., szombat

Fahéjas torony

Fantáziátlan fantázianév. Eredetileg "Pokoli torony" lett volna :))), de a férjem leszavazta. Pedig pokolian jó, de pokoli nehéz a szilveszteri vacsora után küldeni, ha csak nem gondolkodik az ember előre és tartalékol helyet neki... :D
Nemisbéka karácsonyi receptversenyére szerettem volna nevezni vele, akkor idő hiányában nem készült el, most viszont teszteltük az ötletet.



A leghosszabb idő a mandarinszirup elkészítése. Ehhez mandarinokat facsartam ki, úgy 7-8 kisebb méretű példányt. Vaníliamagokkal és cukorral lassú tűzön gyöngyöztettem egy ideig (bő fél óra), amíg a lé jórésze elpárolgott. Ezután vajat adtam hozzá és egy üvegcsébe csorgattam.
A desszert alapja néhány leveles tésztakorong. Ezekhez mirelit vajas tésztát használtam, amit felengedés után porcukron nagyon-nagyon vékonyra nyújtottam. Fánkszaggatóval kiszúrtam, majd 210 °C-on pirosra sütöttem őket. A krémhez mascarponét kevertem ki porcukorral és fahéjjal, amit vaníliaeszenciával és egy kevés porcukorral felvert tejszínnel lazítottam.
Rétegezés: tészta, mascarpone, tészta, mascarpone, tészta. A tetejére: porcukorszórás, és az egész le- és körbecsorgatva mandarinsziruppal (ezt, ha nem csorogna eléggé, érdemes meglangyosítani a mikróban).



Csodás! A cukros tészta enyhén karamellizálódik, finoman roppanós lesz, a hab nagyon könnyű, a mandarinos-vaníliás szirup pedig kellemesen keretezi a képet.
Ha ünnepi menü tagjaként készül, akkor a rétegezésig elkészíthető előre, hűtőben elvan rövid ideig. A krémet nyomhatjuk habzsákból, de én a "rusztikus" :D rákanalazott megoldást választottam.

Hozzávalók 4-5 személyre...
...a tésztához:
kb. 15 dkg vajas tészta (12 korongot szúrtam ki egy 40 dekás csomag harmadából), sok-sok porcukor a nyújtáshoz;
...a krémhez: 25 dkg mascarpone, 1,5 dl tejszín, kb. 3 evőkanál porcukor (ízlés szerint), 1 teáskanál vanília eszencia, 2 teáskanál fahéj;
...a mandarinsziruphoz: 1,5 dl átszűrt mandarinlé, 1/2 rúd vanília magjai, 5 dkg cukor, 2 dkg vaj (a szirupot kb. harmadára forraltam el, az egész kb. 0,6-0,7 dl lett).
Tovább olvasom...

2010. január 1., péntek

Csülkös cipó

Amióta saját konyhám van, rendszerint sertéscsülök kerül szilveszterkor az asztalra. Idén formabontó módon bőrös karaj lett belőle - finom volt, kb. 3-3,5 órán át süttette magát a kacsasütő jénaiban, még csak nem is sikerült kiszárítanom..., de nekem akkor is a csülök marad a favorit. :))
Hogy ne érezzem teljes hiányát, a nagy óévbúcsúztató főzőcskézés alatt egy füstölt változat a fazékba került, miután megfőtt, kihűtöttem és félretettem a mai napra. Az este folyamán még begyúrtam fél adag öregtésztát, amit a kelesztőtálban felejtettem a konyhában.


Ma a kenyérsütő gépet dolgoztattam meg alaposan, másfél adag fehér kenyeret dagasztattam vele. A tésztát kelesztőtálban kissé kelni hagytam, majd átgyúrtam, az egyharmadát kivettem. Gombócba formálva egy másik tálba és a hűtőbe tettem. Erre azért volt szükség, mert 3 cipó készült, de egyszerre csak kettő fért a sütőbe, így a harmadikat csúsztatnom kellett időben. A kelesztés alatt a főtt csülök is előkerült a hűtőből, kicsontoztam, a túlságosan zsíros részeket levágtam róla, végül három darabba vágtam és hagytam szobahőmérsékletűre "melegedni".


A megkelt tésztát kétfelé vágtam. Az első felet kerekre lapogattam-nyújtottam és belecsomagoltam az egyik csülökdarabot. Sütőzacskóba tettem, belespricceltem egy kis vizet és egy kerek jénaiba helyezve kelni hagytam. A tészta másik felével ugyanígy jártam el. Amikor kellően megkeltek, a sütőt előmelegítettem, a cipók tetejét pedig nagyon vékonyan bemetszettem pengével. Kissé még kelni hagytam, azután újra megspricceltem őket, végül a zacskók száját lezárva mehettek is a sütőbe.
A harmadik adagot a sütő előmelegítése alatt vettem ki a hűtőből, ekkor is formáztam meg - mire a két első cipóm kisült, ez is mehetett a sütőbe.
Langyosan, mustárral ettük.


Belekerült...
...a tésztába:
kb. 4,5-4,7 dl víz, 1 bő evőkanál só, 3 evőkanál olívaolaj, késhegynyi aszkorbinsav, 3 dkg burgonyapehely, kb. 30 dkg öregtészta, 75 dkg BL 80 liszt, 2 kockacukor, 1,8 dkg élesztő;
...és a "töltelék": 1 füstölt hátsócsülök megfőzve.
Tovább olvasom...