2010. április 25., vasárnap

Csirkeburger

Gondolom nem csak én vagyok úgy vele, hogy szeretem a bohócos gyorsétterem csirkés szendvicsét, csak kissé sokallom az árát. A saját konyhánkban, a megszokott minőségű alapanyagokból nagyon hasonló szendvicset tudunk készíteni, érdemes hát elbíbelődni vele.


A húst megmosom, megszárítgatom, nagyobb darabokra vágom, majd húsdarálón kétszer ledarálom (vagyis ledaráltatom a férjemmel :D). Ezután sózom, borsozom, és hűtőbe teszem 1-2 órára (ha nincs elég időnk, ez a pihentetés nyugodtan elhagyható).
Egy tálcára alufóliát terítek, olajjal lekenem. Egy nagyobb fánkszaggató formát szintén megkenek olajjal, majd az olajozott fóliára téve, 1-2 evőkanálnyi húst teszek bele. A kanál hátát beolajozom és ezzel simítom a húsmasszát a formába. (Igyekszem a húst egyformán elosztani és figyelni arra is, hogy lehetőleg minél jobban összetömörítsem a húst.) Kb. 1-1,5 cm magas húspogácsákat készítek. Ezután a formát eltávolítom, újra lekenem a belsejét olajjal és újabb pogácsákat készítek, amíg a hús elfogy. (Másik lehetőség, hogy a húsmasszát "kinyújtjuk" és formára szúrjuk, mint ennél a receptnél.) Alufóliával letakarva ismét hűtőszekrénybe teszem 1-2 órára.


Hagyományos panírozáshoz készülök elő: egy csipet sóval felverem a tojást, egy-egy tányérba lisztet és zsemlemorzsát teszek. A hűtőből kivett húspogácsákat hagyományosan, először lisztbe, majd a felvert tojásba, végül a zsemlemorzsába forgatva panírozom. A bepanírozott szeleteket ismét hűtöm, végül kb. 1 óra elteltével bő olajban, mint a rántott húst, kellemes aranybarna színűre sütöm.


Hamburgerzsemlében (a legjobb a saját készítésű), felcsíkozott jégsalátán, majonézzel tálalom.

Hozzávalók...
...kb. 6 húspogácsához:
1 nagyobb filézett csirkemell (kb. 60-70 dkg), 1/2 evőkanál só, 1 teáskanál őrölt bors;
...a panírozáshoz: 2 db tojás, liszt, zsemlemorzsa, csipet só;
...a formázáshoz és a sütéshez: olaj;
...a tálaláshoz: hamburgerzsemle, majonéz, jégsaláta, vagy ízlés szerint amit szeretünk.


Ez a recept is megjelent már a Kifőztük magazin második számában. Az újság pdf formátumban letölthető a magazin honlapján.
Tovább olvasom...

2010. április 24., szombat

Karamell-krémlikőr

A gasztroajándék-hívek még éppen elkészíthetik anyák napjára ezt a finom krémlikőrt, ajándékba, vagy csak úgy elkortyolgatni egy kellemes beszélgetés közben a mamával, nagymamával. ;)


A cukrot és a vizet egy edénybe teszem és lassú tűzön karamellizálom. Apránként hozzáadok 3 dl tejszínt, majd beleteszem a vaníliarúd kikapart magjait és hüvelyét, valamint a sót. Továbbra is alacsony lángon főzöm, olykor megkeverem.
Kb. fél óra forralás-kevergetés után, amikor már teljesen felolvadt a karamell és besűrűsödött a tejszín, hozzáadok még újabb 1 dl tejszínt. Ezzel együtt még egyszer felforralom, majd a tűzről lehúzva, hűlni hagyom.


1-1,5 óra elteltével a kihűlt tejszínes karamellkrémből kiszedem a vaníliahüvelyt, majd vodkát keverek hozzá. Átszűrve, üvegbe töltöm a krémlikőrt. Hűtőszekrényben tárolom, fogyasztás előtt összerázom az üvegben.
Azonnal fogyasztható, de néhány nap után még finomabb, érdemes hát várni vele.

Hozzávalók kb. 5,5 dl krémlikőrhöz: 15 dkg nádcukor (kristálycukor is megfelel), 2 evőkanál víz, 3+1 dl tejszín (30%), 1/2 rúd vanília, csipet só (vagy ízlés szerint), 2 dl vodka (vagy ízlés szerint).


Ez a recept már megjelent az áprilisi Kifőztük magazinban. Az újság mindkét eddig megjelent száma, pdf formátumban, letölthető a magazin honlapján.
Tovább olvasom...

2010. április 23., péntek

Fahéjhabos madártej

Már olyan régen nem készítettem és már olyan régóta szerettem volna... :)

Most néhány felhalmozódott fehérjét tüntettem el benne, érdemes így is kipróbálni - főleg, ha valaki szereti a habfelhőket a tetején. Én gyerekként nem bírtam, csak a "sárgáját" szerettem, emlékeim szerint valószínűleg azért, mert anyum nem ízesítette a habot. A saját konyhámban természetesen az lett az első lépés, hogy cukorral vertem fel a fehérjét, aztán később belekerült a fahéj is és hááát: mennyei. Annak, aki szereti a fahéjat, mindenképpen. :))


A tejet feltettem melegedni, közben a tojásokat szétválasztottam. A fehérjéket egy kis sóval keményre vertem, majd rászórtam egy kevés cukrot, hozzáadtam a fahéjat, vanília eszenciát és újra keményre vertem. A sárgáját a cukorral, liszttel és vanília eszenciával elkevertem.

Amikor a tej már majdnem felforrt, egy evőkanállal (a méret opcionális, de ne aprózzuk el túlságosan, különben megőszülünk, mire megfőnek) egymás után beleszaggattam a fahéjas habot. Aki még nem próbálkozott a madártejjel, annak egy kis háttérinfó, hogy a hab dagad, tehát hagyni kell helyet neki, és nem szabad a tejet forralni, mert akkor a habgaluskából maximum csak egy lapos korong lesz - bár ez szerintem csak esztétikailag probléma. :) A habgaluskákat főzés közben meg kell fordítani, ezzel együtt kb. 2-3 perc alatt készül el egy adag.


Amikor a hab elfogyott, a tejet megfosztottam az időközben belekerült fehérjedarabkáktól (célszerszám: a szűrőkanál, amivel a galuskákat halászgattam ki), majd egy nagyobb merőkanálnyit a cukros-lisztes sárgájába mertem belőle. Egy kézi habverővel alaposan elkevertem és, folyamatos keverés mellett, az egészet visszacsorgattam a tejbe. Lassú tűzön besűrítettem.

Egy méretes jénaiba szedtem a sárga "krémet", erre sorakoztattam a habfelhőcskéket. Behűtve, kis tálkákba szedve tálaltam - bár éppen a második tálka után nosztalgiáztam el rajta, hogy régebben ment ez egyből a nagy tálból is. :D


Hozzávalók 1 liter tejből készítve...
...a habgaluskához:
4+3 tojásfehérje, 2 evőkanál cukor, 1/2-1 mokkáskanál fahéj, 1 teáskanál vanília eszencia;
...a krémhez: 4 tojássárgája, 4-5 evőkanál cukor, 3 teáskanál liszt, 1 teáskanál vanília eszencia.
Tovább olvasom...

2010. április 22., csütörtök

Rozsos fehérkenyér

Napok óta, amennyire csak tudom, hanyagolom a blogot, a főzést. Az ok rém egyszerű, egy nátha jóvoltából egy ideig semmilyen illat- és ízérzékelésem nem volt, ha egy tál fűrészport ettem volna, az sem tűnt volna fel - főleg ha elég vizet kapok mellé. :D Már valamivel jobb a helyzet, de még mindig messze a jó, viszont a főzéshez kezd megjönni a kedvem, így tegnap bevettem magam a konyhába és sütöttem. Kenyeret. A finom kenyérillat alapesetben is megtölti melegséggel az ember szívét, de most, hogy napok óta ez volt az első illat, amit halványan éreztem, egyszerűen örömmámor volt! :))


A kenyér, ahogy általában, a kenyérsütőgép üstjében dagasztódott, némi túlérett öregtészta felhasználásával. Mivel kicsit dekoncentrált is vagyok mostanában :P, a tészta a megszokottnál jóval lágyabb, ragacsosabb lett, ezért dagasztás után alaposan lisztezett felületen még átgyúrtam kissé, így beledolgozva még egy kevés lisztet. Először egy jól kilisztezett kelesztőtálban kelesztettem duplájára, majd formázva egy konyharuhával bélelt, lisztezett szakajtóban. (Halkan megsúgom, hogy ezzel egy kb. 4 éves vágyam teljesült: ennyi ideje nem sikerült szakajtóhoz jutnom itt, hol a GPS sem illetékes :D, és szétküldözgetett követeim által az ország más területein sem.)

A megkelt tésztát óvatosan egy sütőpapírra fordítottam, amit ezután tepsibe emeltem. Eldeformált csigavonalban megkarcoltam a tészta tetejét, majd a 230 °C-ra előmelegített, gőzös sütőbe toltam. Kb. negyed óra elteltével levettem a hőmérsékletet 190 °C-ra, majd később a már színesedő kéreg láttán újra visszaállítottam az eredeti hőfokot. A megsült kenyeret rácsra helyeztem, a tetejéről a felesleges liszt zömét lesepertem, majd hideg vízzel lepermeteztem a kenyeret. Nagyon finom (a teszterek szerint legalábbis), puha, szaftos bélzetű, ropogós héjú kenyerünk született.


Belekerültek: kb. 20 dkg öregtészta, 2,5 dl víz, 2 teáskanál só, 2 evőkanál olaj, csipet aszkorbinsav, 3 evőkanál burgonyapehely, 20 dkg fehér rozsliszt (RL 60), 20-22 dkg fehér kenyérliszt (BL 80), 1 kockacukor, 1 dkg élesztő + további BL 80 liszt az átgyúráshoz, lisztezéshez (kb. 2-3 dkg).

Tovább olvasom...

2010. április 16., péntek

Tejszínes ribizlikrémleves

Bár még éppen csak tavaszodni kezdett, a ribizli szezonja nagyon hamar elérkezik. Itt az ideje eltüntetni a fagyasztóban tavaly elraktározott készlet maradékait!


A leveshez vizet forraltam cukorral, egy darabka fahéjjal és néhány szegfűszeggel. Pár perces forralás után hozzáadtam a fagyasztott ribizlit is és együtt főztem tovább őket. Újraforrás után még néhány percig főztem, ezután egy szűrön átpasszíroztam egy másik edénybe a ribizliszemeket. Nem kell túlságosan sűrű szűrőt választani, a magok elég méretesek. :)
A ribizlipüréhez egy kis vanília eszenciát kevertem, és lassú tűzön, keményítővel elkevert tejszínnel sűrítettem be. Sűrítés közben még megkóstoltam és tovább édesítettem.


Hozzávalók: 5 dl víz, fél rúd fahéj, 5-6 szem szegfűszeg, 7-8 evőkanál cukor, 70 dkg ribizli, vanília eszencia, 2,5 dl tejszín, 2 evőkanál étkezési keményítő, további cukor... :))
Tovább olvasom...

2010. április 14., szerda

Burgonyás tészta - így meg úgy

Általában sárgabarackos gombóchoz gyúrok burgonyás tésztát, de tegnap reggel a mákos nudli gondolatával ébredtem, így sárgabarack és szilva ide vagy oda, nekiálltam.

Szokásos módon, héjában főtt, majd összetört és kihűtött krumpliból gyúrtam. Mivel kifogytam a zsírból itthon, az esőben pedig nem sok kedvem volt megmozdulni érte, a tojás és liszt mellett kivételesen vajjal dolgoztam össze, így is megfelelő lett az állaga. Mivel a mákimádatom "egyedülálló" :D a családban, így a begyúrt tésztámat több részre osztottam. Készült belőle:


Mini lekváros gombóc...
...amihez a tésztát kb. 3-4 mm vékonyra nyújtottam, majd kb. 5-6 cm oldalméretű négyzetekre vágtam. Egy-egy kanálka sütésálló lekvárt tettem a négyzetek közepére, majd gombóccá formáltam őket. Bő, lobogva forró, enyhén sózott vízben pár perc alatt készre főztem, majd vajon pirított zsemlemorzsába forgattam a gombócokat.


Mákos és morzsás nudli
A nudlihoz a tésztát vékony, kb. 1 cm átmérőjű, hurkákká sodortam, amiket kb. 2 centis darabokra vágtam. Darabolás után még egy-két görgető mozdulattal megigazítottam őket, ezután ők is a forró vízben végezték. 2-3 perc alatt készre főttek. Egy részük a pirított zsemlemorzsa maradékába, a maradék pedig cukorral őrölt mákba forgatva vált fogyaszthatóvá.


Paradicsomszószos gnocchi
A hurkás-darabolós részig ugyanaz, mint a nudli esetében, ám ezt méretre vágás után villával formáztam. Ha a fekvő kukackákat villával ellapítom, inkább téglalap formájú tésztát kapok, én kör alapban gondolkodtam, így a kukacokat talpra állítottam és így nyomtam le a villa hátával. Kb. úgy fest, mintha apró golyócskákat lapítanék el, csak némileg időtakarékosabb. A csíkos hátú korongocskákat, tálcára sorakoztatva, a hűtőben pihentettem felhasználásig - ez a férjemnek készült és frissen főztem ki.
Miután kifőttek, azonnal megúsztattam az időközben elkészített paradicsomos szószban.

Hozzávalók...
...a burgonyás tésztához:
kb. 1 kg krumpli, 2 tojás, 10 dkg vaj, kb. 15-20 dkg liszt+a nyújtáshoz, só;
...a tálaláshoz: mák, lekvár, porcukor, pirított zsemlemorzsa, paradicsomos szósz, sajt - vagy ízlésünk szerint.
Tovább olvasom...

2010. április 10., szombat

Szepypuszi


Azon gondolkodtam, hogy vajon mit kellene a néhány napja hűtőben pihenő tojásfehérjékkel kezdenem, amikor megláttam szepykénél a kókuszcsókot. Én más recepttel szoktam készíteni, ráadásul már elég régen csináltam utoljára, így megörültem, hogy szepy az orrom alá tolta az egyébként teljesen kézenfekvő megoldást. :)
Köszi, puszi! :)))


A tojásfehérjét egy csipet sóval majdnem teljesen keményre vertem. 2 részletben a porcukrot is hozzáadtam, és tovább dolgoztattam a géppel. Időközben ecetet és vanília eszenciát is csorgattam a fehérjébe. Addig vertem, míg a fehérje fényes, erős habbá vált, és tartós csúcsot lehetett húzni belőle. Ekkor beleforgattam a kókuszreszeléket és a kakaóbabot.

Egy habzsákba téve a habból pici, 1,5-2 cm átmérőjű kis halmokat nyomtam (4 tepsi lett!) és előmelegített, légkeveréses sütőben, 110 °C-on kb. 20-25 percig sütöttem-szárítottam őket. A sütőben töltött idő ízlésfüggő, én úgy is szeretem, ha keményre van szárítva, mint a karácsonyi habkarika, és úgy is nagyon finom, ha csak kérget sütünk rá, de belülről ragacsos-lágy marad.


Hozzávalók: 110 g (pihentetett) tojásfehérje (3 tojásé), kb. 210 g porcukor (1 rész fehérje:2 rész cukor), 1 teáskanál ecet, 2 teáskanál vanília aroma, 5 dkg kókuszreszelék (ennél lehet több), 2-3 dkg aprított kakaóbab (lecserélhető kókuszreszelékre).
Tovább olvasom...

2010. április 9., péntek

Rizspuding

Mmm! Édes, hűs finomság, vékony, roppanós karamellréteggel a tetején.


A tejet tűzhelyre tettem (közepes láng), közben megmostam a rizst és kikapargattam a vanília magjait. Amikor a tej felforrt, beletettem a lecsepegtetett rizst és a vaníliamagokat, majd lassú tűzön, fedő nélkül, időnként átkeverve, addig főztem, míg a rizs megpuhult és szinte minden folyadékot magába szívott. Míg a rizs főtt, a keményítőt csomómentesre kevertem a tejszínnel.
A puhára főtt rizst levettem a tűzről, hozzáadtam egy csipet sót, valamint a cukrot. Belekevertem a keményítős tejszínt és a lángra visszatéve, továbbra is alacsony fokozaton, kevergetve, besűrítettem. Kevergetés közben botmixerrel 2-3 mp alatt kissé összeaprítottam a rizsszemeket - nem akartam teljesen pépesre készíteni. A kész pudingot azonnal szétosztottam a tálkákban (6 db szufléforma), majd behűtöttem.


Tálaláskor a hideg pudingot megszórtam egy nagy csipet cukorral, amit ezután szakácsfáklyával karamellizáltam (a képek a tanúim: gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni! :D). Természetesen ez opcionális, ízlés- és felszerelésfüggő.


Hozzávalók (kb. 4-6 adaghoz): 6 dl tej, 10 dkg (kb. 1,2 dl) rizs, 1/2 rúd vanília kikapart magjai (hüvely nem kell), 2,5 dl habtejszín, 3 nagyon púpos teáskanál (kb. 2 dkg) étkezési keményítő, kb. 10 dkg cukor (úgy jó, ha édes), csipet só, valamint a tálaláshoz még egy kevés cukor.
Tovább olvasom...

Szárazbabfőzelék

Az első. Amíg otthon laktam, az egyik kedvenc főzelékem volt, anyum füstölt hússal együtt főzve készítette. Minden feltét nélkül, csak egy kis kenyérrel ettem, és olyan de olyan finom volt! Már elég régen elköltöztem otthonról és azóta nem ettem ilyen főzeléket, gondoltam megpróbálkozom vele...ééés finom lett. :)


A babot előző este megmostam, majd bő, hideg vízben beáztattam. Én tarkababot használtam, de ízlés kérdése, ki milyet szeret.
Reggel a babot leöblítettem, lecsepegtettem, majd egy megfelelő méretű edénybe szórtam. Hozzáreszeltem a vöröshagymát és a fokhagymát. A húsvéti sonkaléből tettem el (fagyasztottam), ezzel öntöttem fel úgy, hogy kb. egy ujjnyira ellepte a babot. (Ha sonkalevet használunk a főzésnél, akkor annak az íze elég meghatározó, házisonka esetében valószínűleg elég erősen füstös és sós, így érdemes vízzel hígítani. Ha nincs sonkalé, de szeretjük az ízét, egy darabka füstölt hússal együtt főzhetjük, ekkor egyből a feltétünk is adott.) Beledobtam egy babérlevelet és mérsékelt tűzön, nem teljesen lefedve puhára főztem. Főzés közben néha átkevertem, és az elpárolgó folyadékot csapvízzel pótoltam.
Amikor a bab már kellően puha volt, hozzáadtam egy kis tárkonyt és egy csipet majoránnát. Lisztből és olajból világos rántást készítettem, amit a bab főzővizével és tejjel kevertem simára. Hozzákevertem a babhoz, majd tejfölt kevertem el benne. Megkóstoltam, még egy pici sót adtam hozzá és összeforraltam.

Nagyon finom lágyra sütött tükörtojással, vagy akár csak egy kanálka tejföllel a tetején kínálva is.


Belekerült (hozzávetőlegesen): 40 dkg száraz tarkabab, 1 kisebb fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, tárkony, majoránna, 2 evőkanálnyi liszt, olaj, 1 dl tej, 200-220 g tejföl, víz, füstöltsonkalé.
Tovább olvasom...

2010. április 8., csütörtök

Kifőztük másodszor is!

Megjelent a második szám!
Szuper?
Szuper! :))

Hát eljutottunk idáig, ezennel sok szeretettel átnyújtjuk nektek!


Talán még emlékeztek, hogy az első számnál már a megjelenés után pár órával kicsaptuk a biztit az e-mail szolgáltatóknál, így most már meg sem kíséreljük kiküldeni az újságot. Kérünk mindenkit, hogy a Kifőztük weboldalán töltsétek le (regisztráció és bejelentkezés után), aztán "lapozgassátok", "forgassátok" :))), használjátok jó kedvvel és sok-sok sikerélménnyel.

A blogonkénti fórum elindult, működik, eddig még nem igazán vettétek igénybe, ami azt jelzi, hogy jók a receptek és fel sem merülnek kérdések. ;) Ennek örülünk, de természetesen szívesen veszünk bármilyen észrevételt, kérdést, ne hezitáljatok véleményt nyilvánítani!

És hogy mit találtok tőlem az újságban? Például ezt:

Tovább olvasom...

2010. április 7., szerda

Született...


GMAndi és Sedith úgy gondolják, hogy velem született tehetséggel bírok. :))
Ennek örülök. Igazán. Mivel önértékelési zavarokkal küzdök, így önmagamnak úgysem hinném el. :D

Viccet (?) félretéve: köszönöm! :))
Bár nem tartom magam semmiben sem kifejezetten tehetségesnek, annak örülök, hogy ti esetleg igen. Azt véletlenül sem fogom megkérdezni, hogy ugyan miben, mert néha nagyon jó az a ködfátyol a szemem előtt. :)))

A kérdéssor...jajj. :) Hát hulljon a lepel!

Becenév: mindig volt, most is van, legyen mondjuk Tüsi vagy csipet :)
Lakhely: Pest megye, kisváros-friss város
Magasság: 5,9 láb körül
Névnap: 12.12.
Foglalkozás: már egy ideje itthon babázom (tudom, nem ezt vártátok... :P)
Testvérek: 1 db, nővér (és tényleg)
Anyanyelv: magyar
Beszélt nyelvek: néha még az anyát se'
Gyűjtemény: egyrészt orchideák, másrészt minden kacat, főleg nem sokra jó konyhai kütyük
Cipőméret: nem kicsi
Iskola: 3 volt
Kedvenc tantárgyak: rajz és később a hozzá kapcsolódók
Hobbi: ööö, nincs? időszakosan érdekel egy-két dolog, amiket aztán rendszerint gyorsan elfelejtek, pl. dekupázs, gyöngyök, gasztroblog... :D
Zsebpénz: néha van, de valahogy az is mindig átalakul konyhapénzzé
Kívánság: nincs elég hely, hosszú a lista
Álom: mindig más, mostanában a saját főnököm szeretnék lenni és közben baromi jól keresni, és remélem, hogy ez nem is álom :)
Szerencseszám: még nem jöttem rá, melyik, de a kedvenc a 3
Szeretnék találkozni: hú, ez is hosszú lenne, de így pöccre mondjuk néhány meg nem nevezett gasztrobloggerrel (ők úgyis érzik, hogy róluk van szó ;D)
Háziállatok: személy szerint nincs, de etetek egy macskát (Cirmus2), és néhány guppit

Hogy én kiket tartok tehetségesnek? Sokakat. Nagyon nem szeretnék senkit kihagyni, mert totál rosszul érezném magam tőle, így inkább csak a 2 legesleget emelném ki, ők Kiskukta és Limara. A "tehetség-területeik" azt hiszem mindenki számára nyilvánvalóak. :))
Tovább olvasom...

2010. április 5., hétfő

Csülkös Graham cipó

...vagy sonkás. Kinek mi akad füstölve és főzve a kezébe. :)


Nálunk a csülkös cipónak inkább újévkor van szerepe, de természetesen húsvétkor (és az év bármelyik napján :D) is remek étel lehet. Most nem fehér, hanem Graham liszttel készítettem, így is nagyon finom - ha nem még finomabb - cipót kaptam.

A módszer a szokásos volt: öregtésztás kenyértésztát dagasztottam, duplájára kelesztettem. Ezután kézzel ellapogattam, a húst belecsomagoltam, majd formáztam, sütőpapírral bélelt jénaiban ismét duplájára kelesztettem. A kelesztés vége felé a cipón keresztben sekély metszést ejtettem, és előmelegített sütőben sütöttem (250-190-230 °C). Nagyon finom, ropogós héjú kenyér lett az eredmény, amit persze még forrón felvágtunk... Este fél 8-kor... Mikor máskor? :D


Hozzávalók: 2 dl víz, 20 dkg Graham liszt, 12 dkg rétesliszt, kb. 20 dkg öregtészta, 1 evőkanál olaj, 2 teáskanál só, 1 kockacukor, 1 dkg élesztő, csipetnyi sikér és aszkorbinsav, valamint egy tetszőleges méretű füstölt és főtt csülök (vagy sonka) darab.

Tovább olvasom...

2010. április 4., vasárnap

Húsvéti cipók maradékokból

Ehhez az ételhez a már megunt húsvéti sonka és tojás maradékait használom fel. Langyosan, egy kis tormával, mustárral kínálva reggelire és vacsorára is ideális.


A sonkát megszabadítom zsíros részeitől (ez opcionális, de szerintem jobb, ha csak színhús megy bele), majd kb. 1x1 cm-es vágom. A tojásokat félbevágom, sárgájukat külön veszem, a fehérjéket szintén felaprítom.
A lisztet kimérem, közepébe lyukat fúrok, beleöntök kb. 1 dl langyos vizet. Hozzáadom a cukrot és belemorzsolom az élesztőt, majd megvárom, míg az élesztő felfut. Ezután a további hozzávalókkal együtt kenyértésztát dagasztok (én géppel). A dagasztás végén (már mindenképpen kézzel) óvatosan beledolgozom először a sonkát, majd a tojásdarabokat. (Ha nem sikerül elsőre rendesen eloszlatni a belevalókat, akkor hagyjuk kelni, majd úgy 20-30 perc múlva gyúrjuk át a tésztát.) Alaposan kilisztezett kelesztőtálban duplájára kelesztem (kb. 1 óra).

A kelesztési idő végén a tésztát lisztezett felületre borítom és 4 egyforma darabba vágom (kb. 18-19 dkg-os darabokat kapok). Zsemléket formázok belőlük, amiket sütőpapírral ellátott tepsire helyezek. Konyharuhával letakarva ezeket is duplájára kelesztem.


Időközben a sütőt 190 °C-ra előmelegítem. A sütő aljába egy forró vízzel teli edénykét helyezek (gőzös sütő). A duplájukra kelt cipókat szobahőmérsékletű vízzel lepermetezem, tetejüket reszelt sajttal megszórom, majd a sütőbe helyezem. Kb. 35 perc alatt készre sütöm őket.


Ez a recept már megjelent a Kifőztük első, húsvéti számában. Az olvasóknak jó hír, hogy hamarosan a második szám is megjelenik! :) Az új, és a már meglévő, receptekkel kapcsolatos kérdéseiteket is várom a weboldalon, ahol blogonkénti fórumot indítottunk erre a célra.

Hozzávalók...
...a tésztához:
35 dkg kenyérliszt (BL80), 1,9-2 dl víz, 1 csapott teáskanál só, 5 ml ecet, 1 kockacukor, 2 db keményre főtt tojás sárgája;
...bele- és rávalók: 10 dkg maradék füstölt, főtt sonka (hasznos mennyiség), 2 db keményre főtt tojás fehérje, reszelt sajt a tetejére.
Tovább olvasom...

2010. április 1., csütörtök

Csokis-mogyorós stangli


Tanulva Latsia hibájából, én egész adagot készítettem. Elfogyott. Csak az én jóvoltomból a fél adag :S, a másik felén többen is osztoztak...

Problémáim a következők:
- Gyors és egyszerű süti, így bármikor össze lehet dobni. Én pl. este 8-kor ugrottam neki, mosogatás közben vezényeltem le a mogyorópirítást és a kutyulást, aztán mire elmostam a tálat, már meg is sült.
- Letehetetlen. Direkt apró szeletkékre vágtam, hogy ne legyen túl fenékre gyúró 1-1 darab, de így nem kevés nagy, hanem sok kicsi szeletet ettem. :(
- Az emberem azt mondta, süssek ilyet máskor is. Ez nem jelent jót, mert ő állandóan diétázik, én pedig nem tudom elviselni a teli sütistányér látványát. Mogyorós-csokisból nem.
Más bajom nincs. Fentiek figyelembevételével kéretik megsütni, aztán nem engem hibáztatni mérlegelés után! :D


Procedúra Latsiánál - röviden valahogy így: mogyi pirít, héj ledörzsöl, vaj+cukor kikever, tojás belekever, minden más belekever, mogyi és apróra vágott csoki is belekever, sütőpapíros formába simít, süt (kb. 190 °C, 15 perc), hűt (3 °C), bevon, eszik. Jó étvággyal...

Hozzávalók (nálam) egy kb. 25x25 cm-es formához...
...a tésztába:
18-20 dkg cukor, 15 dkg vaj, 3 tojás, 3 dkg kakaó, csipet só, 18-20 dkg liszt + 10 dkg étcsokoládé apróra vágva, 10 dkg törökmogyoró pirítva;
...a bevonathoz: 20 dkg fehér csoki, kevés olaj.

Köszönöm a receptet Latsia! :) :*
Tovább olvasom...